BLOG
Sikeres konferenciát zárt a Szent II. János Pál Pápa Kutatóközpont Teremtésvédelmi Kutatóintézet GENEZIS Kiválósági Diákműhelye 2024. november 19-én.
A mesterséges intelligencia etikai és jogi kihívásai című rendezvény megnyitóján Tahyné Kovács Ágnes Ferenc pápa szavait felidézve emlékeztetett, hogy 'azon kell dolgoznunk, hogy az erőszak és a megkülönböztetés logikája ne verjen gyökeret az ilyen eszközök előállításában és használatában, a legsebezhetőbbek és kirekesztettek kárára. A MI koncepciójának és használatának felelősségteljessé tétele azért szükséges, hogy az emberiség és közös otthonunk védelmének szolgálatába álljon'. Az Egyetem képviseletében Szabó István rektorhelyettes úr a felfedezés és a feltalálás különbözőségeit elemezve hivatkozott Dr. Roska Tamás szavaira.Ft. Nyéky Kálmán atya a MI alkamazásiban az emberi elsőbbségre helyezte a hangsúlyt a technokrata jelennel szemben.Zsedrovics Tamás docens úr tartott előadást a PPKE ITK képviseletében a kutatás legújabb eredményeiről. Birher Nándor dékán úr az etikai kérdések elemzése előtt rávilágított arra, hogy az ész mindenhatósága helyett a szív elsőbbségére kell hangsúlyt helyezni. Utalt a témában a legutóbbi vatikáni dokumentum tartalmára, a Dilexit Nos-ra (2024) is. A konferencia többek között az alábbi kérdésekre kereste a választ: Lehet-e etikus egy rendszer? Lehet-e értéksemleges? Hogyan szabályozza az Európai Unió az MI rendeletében az etikai kérdéseket? Mit tartalmaznak egyes MI etikai kódexek?
a GENEZIS Kiválósági Diákműhely panel előadói a Jog és teremtésvédelem konferencián 2024.09.18.
- Wachtler Diána - reprodukciós eljárások
- Dóra Német - nagyvadvédelem- vadkár
- Nagy Anna Dóra - állat(i) jogok
- Alexa Lukács - GMO fogalom
- Anna Török-Tóth - alternatív élelmiszer ellátás
- Tímár Bianka - erdővédelem
- Tasi Csenge - ökocídium
Gratulálunk a jogi-teremtésvédelmi előadásokhoz!
MŰHELYMUNKA
2024 09 11
Tagjaink sokféle témában kutatnak, egymás eredményeit örömmel hallgatják és segítik.
Sikerrel zárult a GENEZIS Kiválósági Diákműhely és a PPKE JÁK Ereky István Közjogi Kutatóközpont közös szervezésében megvalósult első oktatási jogi konferencia.
A
személyes jelenlétű rendezvényre előzetesen 93 fő regisztrált, ami
kiemelkedő érdeklődésre enged következtetni. A
jelenléti ívek szerint mintegy 58 fő volt jelen.
Az eseményt jelenlétével megtisztelte Dr. Szabó István rektorhelyettes úr, valamint Soós Gábor az UNESCO MNB titkára is.
A rendezvényt a diákműhely vezetője megnyitotta. Majd felkérte Ft. Dr. Kuminetz Géza rektor urat a nyitó előadása megtartására. Rekor úr rámutatott a globális kultúrharcra, a névadás és használat erejére, az információ hatalmára. Kiemelte, hogy a tudat tűzfalának erősítésére van szükség.
Dr. Bándi Gyula professzor úr, a jövő nemzedék szószólója a gyakorlati hiányosságok és visszásságok érzékeltetése mellett bemutatta az alkotmányos kereteket és a magyar fenntarthatósági szabályozás intézményi kereteit.
Aáry-Tamás Lajos, az oktatási jogok biztosa a jogok védelmének aktuális helyzetéről mondott előadásában kifejtette az alaptörvénybe foglaltak fontosságát. Az Alaptörvény a művelődéshez való jogot fogalmazza meg, aminek pillérein a "lehető legmagasabb tudás" megszerzésének lehetősége áll, ami összetett, összességében művelődést, azaz oktatáshoz és kultúrához való hozzáférést jelent. Az oktatás ezen rendelkezések alapján sokkal nagyobb jelentőséggel bír, mint ahogy ma tekintünk rá. Aáry-Tamás Lajos kiemelte, ha csökken a műveltség, akkor a jövő generációktól elvesszük a lehetőséget az emberiség eddigi ismeretanyagának megszerzésétől. Az oktatási jogok biztosa szerint a generációk egymástól való tanulása szükséges a jövő alakításához. Előadása zárásaként azt javasolta, hogy bátran nézzünk a jövőbe és tegyük fel a kérdést: "miért tanítunk?" és "milyenek legyünk mi magyarok ötven év múlva?" <br>
Tahyné dr. Kovács Ágnes (szervező), a két szervező kutató bázis bemutatását követően, az oktatáshoz való jog vonatkozásában az ENSZ tevékenysége mellett a szentszéki párhuzamokra és közös munka jelentőségére hívta fel a figyelmet.
A második panelt – Minőségi oktatás és fenntarthatóság - dr. Bartl Bálint PhD hallgató vezette, melyben Nyíri Andrea a Katolikus Pedagógiai Intézet teremésvédelmi referense ismertette a KAPI teremtésvédelmi tevékenységeit és tapasztalatait az oktatásban.
Birher Nándor professzor úr az oktatás igazgatást minőségbiztosítási szempontból értékelte.
Az esemény további részében Gerencsér Balázs Szabolcs habilitált docens, az Ereky Kutatóközpont igazgatója a magyar oktatásigazgatás történelmi meghatározottsága után kitért a jelenkori egyre központosító igazgatás organikus útjára és szabályozási rendszerére. Példákkal támasztotta alá, hogy a fenntarthatósági célok a magyar oktatási rendszerre is érvényesek és a mi fejlődésünket is szolgálják.
Török Balázs, a Pázmány Bölcsészettudományi karának oktatója a társadalmi rendszerek közötti kapcsolatról tartott gondolatébresztő előadást, amelyben azok zárt logikai kereteire és az eltérő motivációkra, célokra hívta fel a figyelmet. A szekciókat élénk vita zárta, amelybe az érdeklődő hallgatóság is bekapcsolódott.
A Dr. Gerencsér Balázs által vezetett harmadik szekcióban - Digitális oktatási környezet és fenntarthatóság – fiatal kutatók ismertették eredményeiket.
Dr. Balla Boróka Luca PhD hallgató, a gyermekek jogai érvényesítési lehetőségei vonatkozásában fogalmazott meg gyakorlatai tapasztalatok alapján konkrét és aktuális, megoldandó kérdéseket.
Dornics Szilvia a PPKE BTK óraadója a mesterséges intelligencia oktatási alkalmazása vonatkozásában mutatta be kutatását.
Dr. Bartl Bálint PhD hallgató a felsőoktatási intézmények fenntarthatósági szabályozása és jógyakorlataira vonatkozó kutatásait mutatta be.
Az előadások után az érdeklődő hallgatóság részéről kérdések érkeztek, amiket a panelek tagjai megválaszoltak.
A rendezvényt Tahyné Kovács Ágnes zárta azzal a gondolattal, hogy a kutatás tovább folytatódik az előadásokon feltett kérdésekkel és a hallgatóság által felvetettekkel.
dr. Bartl Bálint GENEZIS Kiválósági Diákműhely csoportvezető
beszámolóját olvashatjátok:
A GENEZIS Kiválósági Diákműhely jogi-teremtésvédelmi vonatkozású értekezéseit az alábbiakban adjuk közre.
Együttműködés indult a PPKE TVKI és az
Országút közéleti lap között
Tahyné Kovács Ágnes Az élet kultúráját választjuk címmel XIII. Leó enciklikájától Ferenc pápának az ENSZ klímakonferenciájához intézett üzenetéig a Szentszék teremtésvédelmi tanításának kibontakozását mutatja be: