Jog és teremtésvédelem

Fenntarthatósági kérdések - jogi válaszok

teremtésvédelmi  és jogi tanulmánysorozat

letölthető:

Szerkesztő: Tahyné Kovács Ágnes

Lektorok:    Bándi Gyula, Fülöp Sándor

Szerzők:


Ádány Tamás Vince

Bándi Gyula

Bartl Bálint

Farkas Dóra

Fodor László

Gyulai-Schmitt Andrea

Halász Zsolt

Horváth Gergely

Kovács György

Köböl-Benda Vivien:

Könczöl Miklós

Szalai Ákos

Szilágyi Pál

Tahyné Kovács Ágnes

Völgyesi Levente

Zsigmond Csaba


A globálisan túlnyomórészt elterjedt antropocentrikus jogi szabályozási módszerek – dacára a számos nemzetközi (sokoldalú) egyezménynek, nyilatkozatnak, kötelezettségvállalásnak, valamint az államok által megvalósított intézményvédelmi aktivitásnak - hatékonysága, gyakorlati eredményei mára erősen kérdéses. A jövő nemzedék érdekeire koncentráló szabályozó filozófia mellett jelen van a természet egyes elemeire fókuszáló is.

Az ember és természet viszonyát kifejező szemléletmódok egy negyedik változata is kialakult, igaz a jogi kodifikációban egyelőre nem jelenik meg tudatosan. A teremtésvédelem, amelyet a keresztény társadalmi tanításokban is elismernek és megvalósítani sürgetnek, de más vallások, is hasonló értékprioritást állítanak fel és hasonlóképp gondolkodnak a természetről, amelyet a teremtett világgal azonosítanak. A katolikus egyetem számára identitáskérdés, hogy a teremtésvédelmi szemléletet képviselje és lehetőség szerint megismertesse. A hittudományok művelői ebben jelentős előrehaladást mutatnak, míg a társadalomtudományok, mint a jogtudomány területén bőven akad tennivaló.

A kötet célja, ahogy címe is takarja – olyan aktuális fenntarthatósági kérdéseket felvetni, - amennyiben lehetséges jogi szabályozó eszközök elemzésével megválaszolni, - amelyek aktuálisak, a mai társadalmak döntéshozóit, jogalkotóit foglalkoztatják, a válaszok megtalálása pedig sürgető. Mindezt úgy kívánják a tanulmányok bemutatni, hogy rámutatnak a vizsgált kutatási területnek az egyház társadalmi tanításával és különösen a Laudato Sí! enciklikával fellelhető közös pontjaira.

Célkitűzése a kötetnek továbbá az is, hogy a teremtett világ megóvása iránt érdeklődő egyetemi hallgatók látómezőjében megjelenjenek olyan olvasmányok is, amelyek szemléletmódjukat tekintve előre mutatóak, megoldás orientáltak, jövőnemzedék-barátok, minek során megmutatják a jog, mint társadalomtudomány és a teremtésvédelem közös metszeteit.


Beszámoló a Váci Egyházmegye I.Teremtésvédelmi Konferenciájáról

Egyházmegyei szinten a legelső teremtésvédelmi konferenciát tartották meg Vácott 2024. február 9-én. 

A Teremtésvédelmi Kutatóintézet munkatársaként meghívott kollégánk Tahyné Kovács Ágnes előadásában a Katolikus Egyház társadalmi tanításában a teremtésvédelmi szemléletmód kialakulásáról beszélt.

Beer Miklós emeritus püspök úr személyes tapasztalatairól beszélt. "Ébredj ember!"- a teremtett világgal való harmóniában való életre hívott fel.

A második részben beszámolók hangzottak el kisközösségek létrehozásáról, a teremtésvédelem lelkiségéről és a hitoktatásban betöltött szerepéről a Váci Egyházmegyében. Köszönjük Ferencz Zoltánnak a váci teremtésvédelmi referensnek a konferencia életre hívását.

Testi-lelki egészség - ember és környezet kapcsolata workshop

2022. április 28.


Kutatók Éjszakája 

2022. szeptember 30.

Előadás: Tahyné Kovács Ágnes: Teremtésvédelem és mezőgazdasági génörökség

Nemzetközi konferencia: A teremtésvédelem sajátos szempontja: A katonai erő alkalmazása és a környezeti károk 

2022. november 22.

Előadás: Ágnes Kovács Tahyné (PPCU-Faculty of Law and Political Sciences, RIIC) - Protection of the environment in relation to armed conflicts – UN-ILC Principles

A konferencia beszámolója elérhető a IAS Varia 200-206. oldalán:

Fenntarthatóság és teremtésvédelem fiatal kutatók szemszögéből 

2022. november 17.

Nemzetközi konferencia

Deutsch-Ungarischer Theologentag, Schöpfung und Schöpfungsschutz in der heutigen Reflexion - "die dringende Herausforderung, unser gemeinsames Haus zu schützen…" (Laudato si' 13.) 

2023. április 28.

A Teremtéswvédelmi Kutatóintézet bemutatása: Die Präsentation des Forschungsinstitutes für den Schöpfungsschutz - neue Wege im Naturschutz 

Beszélgetés a The Letter című filmről teremtésvédelmi szempontból

2023. május 31.

Biodiverzitási konferencia: 

Természetkárosítás - vadvédelem - élőhelyvédelem

2023. június 20.


A konferencia előadásinak diasorai - a közzétételhez előadói hozzájáruással - az alábbi pontokon érhetők el.