Hadtudomány és teremtésvédelem
Prof.Dr. Padányi József
vezérőrnagy, egyetemi tanár
Hadtudomány és teremtésvédelem kutatócsoport vezetője
Hadtudomány és teremtésvédelem
Résztvevő kutatók:
Az alprojekt célja:
sajátos szemlélettel, a hadtudomány és a katonai műszaki tudomány tudományágak kutatási módszereivel támogassa a fenntarthatóság, állóképesség – az éghajlatváltozás és az ahhoz való alkalmazkodás társadalmi kihívásai címet viselő kutatás minél eredményesebb végrehajtását.
Kiemelt feladata a háború, a fegyveres konfliktusok épített és természetes környezetre gyakorolt hatásainak felmérése, elemzés, az általánosítható tapasztalatok közreadása. Kutatási módszerei között megtalálható a hazai és nemzetközi irodalom feldolgozása, interjúk készítése, az eredmények megvitatása csoportos beszélgetéseken, konferenciákon.
Az eddigi eredmények:
Tartalmilag és formailag is megterveztük azt a roll-up bemutatót, amely a teremtéstörténetre alapozva mutatja be a projekt főbb célkitűzéseit. Legyártása folyamatban van.
Aktív részvétellel támogattuk a nemzetközi konferenciát (2022. november 22), melyen Boda Mihály, Padányi József, Major Gábor is előadott.
Csoportos beszélgetésen vitattuk meg a kutatott kérdéseket a Biztonságpolitikai Szakkollégium diákjaival, Budapesten a Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar Zrínyi termében, 2023. május 25-én.
Csoportos beszélgetésen vettünk részt Lendván (Szlovénia), ahol bemutattuk és megvitattuk a kutatási eredményeket, 2023. június 8-án.
Az alprojekt munkatársai számos publikációban bocsájtották nyilvános vitára gondolataikat.
A kutatócsoport publikációi tanulmányonként
az alábbiakban érhetők el:
Boda Mihály: A teremtésvédelem és az igazságos háború elmélete: az elmélet kortárs
formája – Jeff McMahan revizionista elmélete. Tervezett megjelenés
HADTUDOMÁNY 2023/3.
Boda Mihály: A teremtésvédelem és az igazságos háború elmélete: az igazságos háború elméletének története a középkortól a 20. századig. Tervezett megjelenés HADTUDOMÁNYI SZEMLE 2023/4.
Major Gábor: Hol szab határt az etikus látásmód az emberi és természeti környezetben
lezajlódó drónhadviselés harci momentumainak? Tervezett megjelenés
HADTUDOMÁNYI SZEMLE 2023/4. A tanulmány elérhető: