GENEZIS Programok

Aktuális programjaink:

Szeretettel hívjuk és várjuk a kedves Érdeklődőket Második Szent Márton Napunkra!

2024. NOVEMBER 19. 

57. Béke Világnapi üzenetében (2024.01.01.) a Szentatya úgy fogalmazott, hogy a mesterséges intelligencia területén elért figyelemre méltó előrelépések gyorsan növekvő hatást gyakorolnak az emberi tevékenységekre, a személyes- és társadalmi életre, a politikára és a gazdaságra. Ferenc pápa nyílt párbeszédre kívánt felszólítani, ezen "új, bomlasztó lehetőségekkel és ambivalens hatásokkal felruházott technológiák" jelentőségéről. Emlékeztetett már 2023 augusztusában arra, hogy azon kell dolgoznunk, hogy az erőszak és a megkülönböztetés logikája ne verjen gyökeret az ilyen eszközök előállításában és használatában, a legsebezhetőbbek és kirekesztettek kárára. A MI koncepciójának és használatának felelősségteljessé tétele azért szükséges, hogy az emberiség és közös otthonunk védelmének szolgálatába álljon.

A mesterséges intelligencia alkalmazásainak etikai és jogi kihívásai

A mesterséges intelligencia (MI) alkalmazásának etikai-jogi összefüggései kihívásait járjuk körbe. 

Lehet-e etikus egy rendszer? Lehet-e értéksemleges?  Hogyan szabályozta az Európai Unió az AI Act-be az etikai kérdéseket? Plágiumetikai kérdésekre keresünk választ felsőoktatási közegben, valamint szerzői jogi kérdések vonatkozásában. Elemző bemutatásban tárul fel a kiszolgáltatott csoportok helyzetének szabályozása az MI korában a bíróságokon. Egy kutatónk nyomán kapunk betekintést abba a kérdésbe, hogy mit jelent a szuperintelligencia régen és ma (a tanulómodellek világ-leképezésének vallási aspektusa).  Genomikai nyelvmodellek alkalmazási lehetőségeinek egyes dilemmáit ismerhetjük meg., valamint a nagy nyelvi modellek alkalmazási lehetőségeit a felsőoktatásban. Szó lesz a MI manipulatív alkalmazásai jogi és etikai megítéléséről, valamint az MI etikai kódexeiről.


A "Fenntarthatóság, állóképesség – az éghajlatváltozás és az ahhoz való alkalmazkodás társadalmi kihívásai" című projekt keretében támogatva. Támogató: Technológiai és Ipari Minisztérium – azonosító: EKPPF/922/2021-ITM_SZERZ

2024. szeptember 18.

A FENNTARTHATÓSÁGI KÉRDÉSEK - JOGI VÁLASZOK című konferencia a jogi- teremtésvédelmi kutatások eredményeit közvetíti.

A konferencia második felében az egy éves GENEZIS Kiválsóági Diákműhely hallgatói mutatják be kutatásaikat.

PROGRAM:

A GENEZIS TÁRSSZERVEZŐKÉNT SEGÍTETT BE:

Életvégi döntések – katedra-beszélgetés az élet oldaláról nézve PPKE JÁK EREKY MŰHELY

A Kutatók Éjszakája programsorozatban a GENEZIS Kiválósági Diákműhely a PPKE Ereky István Közjogi Kutatóközpont rendezvényének társszervezője:

Időpont: 2024.09.27. Péntek, 17:00, Helyszín: PPKE JÁK Gy001. tanterem (1088 Budapest, Szentkirályi u. 30.)

2024 őszi szemeszterében ezekkel a programokkal várunk

FÖLD NAPJA

KEREKASZTALBESZÉLGETÉS A FENNTARTHATÓSÁG ÉGETŐ KÉRDÉSEIRŐL

a Pázmány Péter Katolikus Egyetem GENEZIS Kiválósági Diákműhely

és

a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem

közös szervezésében

2024. április 30. | TF, K1 épület, B002 Tokió terem 


TEREMTÉSVÉDELMI WEBINÁR



2024. április 23. 17-19.00


2024- március 7.

GENEZIS Kiválósági diákműhely WORKSHOP

A workshop első felében Dr. Bérces Sándor természettudományos előadást tartott a Kárpát-medence rövid földtörténeti kialakulásáról, földrajzi és biogeográfiai sajátosságairól, majd a ma is jele lévő védett növény- és állatfajok kiemelt fajait ismertette, melyek a nemzet közös örökségét jelentik. Előadása végén a magyar természetvédelmi jogszabályi környezetet és hatósági rendszert ismertette.

Dr. Teszár László bemutatta a természet védelmének büntetőjogi eszközeit, hangsúlyozva, hogy a természet védelmében a büntetőjog csak ultima ratio, az emberek gondolkodásmódjának alakulása, a megelőzés és a szennyező forrásoknál való fellépés a kulcs a hatékony védelemhez. Néhány jogesetet ismertetett, majd az Európai Unió 2008/99/EK irányelve által meghatározott jogszabályi környezetről beszélt. Az európai jogalkotási aktualitására tért át, miszerint az Európai Parlament 2024. február 27-én fogadta el a környezet büntetőjogi védelméről szóló irányelvet.

Ezt követően a hallgatóság részéről kérdések hangzottak el, amikre válaszoltak. Elsősorban a nutria káros mértékű elszaporodásának megállításáról hangzott el kérdés. Valamint a büntetőjog eszközeinek hatékonysága hangzott el hallgatói kérdésként.

A GENEZIS Kiválósági Duákműhely vendégei voltak 2024. február 27-én:

Dr. Szilvácsku Miklós Zsolt tájépítész, tájökológus, jogász (MATE)

Kutnyánszky Virág tájépítész, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Tájépítészeti és Tájökológiai Doktori Iskolájának doktorandusz hallgatója (MATE)

Zentainé dr. Gáspár Vera, a jövő nemzedékek érdekeinek képviseletét ellátó biztoshelyettes hivatalának tanácsadója (AJBH)

Szecskó-Tóth Zsuzsanna a jövő nemzedékek érdekeinek képviseletét ellátó biztoshelyettes hivatalának tanácsadója (AJBH)

A WORKSHOP HELYSZÍNE: PPKE JÁK Dékáni Tanácsterem, 1088 Budapest, Szentkirályi u. 28. II. emelet

A hallgatóság a MATE, BME, PPKE, AJBH Hivatala kollégái és a GENEZIS Kiválósági Diákműhely tagjai voltak. Egy debreceni gimnazista is eljött, aki a vízgazdálkodást jól ismeri.

A workshop első felében Dr. Szilvácsku Zsolt és Kutnyánszky Virág mutatták be kutatásaik eredményeit. Rávilágítottak a víz folyamatainak típusaira és összefüggéseikre. Szemléletes, saját kutatási eredményeiken alapuló térképekkel is bemutatták, hogy a jogi szabályozás eszközeivel hogyan osztályozható és védhető egy-egy terület. A pufferzónák szerepének sajátosságaira hívták fel a figyelmet, miközben arra is rámutattak, hogy az egyes területek minősítései gyakran eltérő feltételrendszer szerint történhetnek.

Ezt követően az AJBH munkatársai, Zentainé dr. Gáspár Vera és Szecskó-Tóth Zsuzsanna beszéltek a vízvédelem ombudsmani gyakorlatáról, illetve az Alaptörvény adta védelmi keretekről. Külön beszéltek arról, hogy egy-egy ökológiai hálózat alá eső terület tulajdonosának milyen többletkötelezettségei vannak. Kiemelték és nevesítették azokat a mai pályázati lehetőségeket, amik a terület tulajdonosokat a víz visszatartásban segíthetik. (pl. LIFE Program)

Végül a Budapesti Műszaki Egyetem PhD hallgatója, Murányi Gábor mutatta be építőmérnöki kutatásai eredményeit, megdöbbentő kalkulációkkal 2100-as évig. A vízvisszatartás és víztározás lehetőségeiről beszélt, valamint az ehhez tartozó támogatási rendszerről, az öntözési és tájgazdálkodási közösségek szerepéről. Kutatása becslése szerint évi kb 700 millio m3 vízvesztés érzékelhető Magyarországon csak az Alföld területén. Az öntözőfürtök nem jelentenek hosszú távú védelmet, hiszen ha 3 méter alá megy a talajvízszint, ebből nem lehet a növényzet számára vizet nyerni. Ezek csupán "vastüdők".

A hallgatóság részéről kérdések indítottak el vitát és beszélgetéseket. Folytatjuk...

Az Educatio Kiállításon jártunk 2024. január 12-én

Mindig öröm az érdeklődő jövőbeni diákokkal való találkozás és interakció, valamint az őket érdeklő témák megvitatása.

Azon túl, hogy kiváló belépési pont a diákok számára az Educatio Nemzetközi Oktatási Szakkiállítás, ideális platform az interdiszciplináris tudományterületek oktatóinak összekapcsolására is, az eszmecserére és új kapcsolatok építésére.

GENEZIS karácsony

A GENEZIS Kiválósági Diákműhely már a jövőt tervezve zárta az évet.

A jó hangulatú találkozón az előttünk álló kutatások témáiról, az eddigi tapasztalatokról, felhasználható forrásokról, kutatási módszerekről beszélgetve búcsúztunk alapító évünktől, 2023-tól.

Tavaly ilyenkor még csak egy álom volt, hogy közösséggé formálódhat az azonos érdeklődésű, kutatni vágyó fiatalok köre: mára már egymást segítő, kreatív csapatunk nem fél a kihívásoktól. A teremtésvédelmi szemlélet mindannyiunknak természetes és egyben olyan kötőerőt jelent, ami egymás közt sem a versenyt, hanem az építő-segítő munkát szolgálja. 


A GENEZIS Kiválósági Diákműhely kerekasztal beszélgetése 

Az EU-s elnökség apropóján beszélgetünk a fiatalok klímavédelemhez is köthető munkáiról az Európai Unió intézményeiben. 

A rendezvény társszervezője a Szent Hedvig Klub.

Helyszín: 1088 Budapest, Szentkirályi u. 28. III. emelet 310 es gyakorló.

A program végén mini fogadásra várjuk a résztvevőket!

 

Kérünk, hogy a regisztrációhoz nélkülözhetetlen online felületen keresztül - annak elolvasását, kitöltését követően - jelezze részvételi szándékát az alábbi linken 2023. november 20-áig:

https://forms.gle/j2iXXECrnzSvQtv49

A rendezvény ideje alatt tartunk szünetet, amely során szeretettel várunk a Díszterem előterében frissítő italokkal illetve sós és édes aprósüteményekkel.

Minden kedves teremtésvédelem iránt érdeklődőt szeretettel várunk!

A "Fenntarthatóság, állóképesség – az éghajlatváltozás és az ahhoz való alkalmazkodás társadalmi kihívásai" című projekt keretében támogatva. Támogató: Technológiai és Ipari Minisztérium – azonosító: EKPPF/922/2021-ITM_SZER

Első Szent Márton Nap

A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Szent II. János Pál Pápa Kutatóközpont Teremtésvédelmi Kutatóintézete és a Genezis Kiválósági Diákműhely közös szervezésben rendezi meg az első Szent Márton Napot, amelynek célja, hogy 

a szegénység jelensége és a fenntartható fejlődés szempontjai érvényesülésének összefüggéseit feltárja és közérthető módon a kerekasztal hallgatósága felé közvetítse. 

Együttműködő partner 

a PPKE JÁK Caritas  csoportja 

és a Szent Hedvig Klub.

A kerekasztal célközönsége a teremtésvédelem iránt érdeklődő nagyközönség és az egyetemi hallgatók, különösen a katolikus felsőoktatási intézmények tanulói. 

Helyszín: PPKE JÁK, Szent II. János Pál Pápa Díszterem, 

 1088 Budapest, Szentkirályi u. 28. II. emelet.

A MEDVE NEM JÁTÉK - Biodoverzitási Kocsmakvíz - Kutatók Éjszakája

2023.09.29.
1088 Budapest, Szentkirályi u. 28. III. em. gy310. 

A verseny győzteseinek szívből gratulálunk!

I. helyezett Olasz Míra

II. helyezett Ádám Dóra

III. helyezettek Szabó Regina, Takó Emese és Ludányi Tamás

Az esemény a diákhagyományok egyik legkedveltebb műfaja, a kocsmakvízek nemes hagyományát követte a jelen kihívásaihoz igazítva (kocsma: nem; kvíz: igen; alkohol: nem). 

A résztvevők egyénileg versenyeztek, helyet foglaltak a látókörükbe kerülő asztaloknál, ahol ujrahasznosított fából készült ceruza és papír várta őket. A műsorvezető ismertette a játékszabályokat, és kezdődött a versengés: ki tud több biodiverzitással kapcsolatos kérdésre jól válaszolni (vagy ki tud jobban tippelni a helyes válaszra)? Idén a kvízkérdések a teremtett világ védelmével és a biológiai sokféleség megőrzésével voltak kapcsolatosak. A játék aktualitását a Bükkben kószáló medve is adta...A kérdéssorok között természetfilm bejátszások váltakoztak.

A rendezvény szervezői: Tahyné dr. Kovács Ágnes (PPKE JÁK, TVKI) Dr. Szilvácsku Zsolt (PPKE TVKI) , dr. Tasi Csenge (PPKE DI)  és dr. Bartl Bálint (PPKE DI)

a Teremtésvédelmi Kutatóintézet és a GENEZIS Kiválósági Diákműhely első rendezvénye


Az izgalmas kvíz kérdései jogi és természettudományos ismeretekre egyaránt vonatkoztak.

forrás: Medvelesen Erdélyben :

https://www.facebook.com/lassunkmedvet